Historia szkoły

Szkolnictwo na Ziemi Nasielskiej ma rodowód średniowieczny, sięgający końca XVI wieku. W Nasielsku w XVIII wieku istniała szkoła przy kościele zwana szkołą parafialną. Była ona przeznaczona dla dzieci szlacheckich. Popowo Borowe było wsią szlachecką, więc miało również szkołę dla dzieci pochodzących z bogatych rodzin. Dzieci pobierały naukę od jednego nauczyciela, uczyły się wspólnie w jednej izbie. Szkoła znajdowała się w domu zamożnych gospodarzy, np. u państwa Laskowskich.  W czasie II wojny światowej w Popowie Borowym istniało tajne nauczanie zlokalizowane w różnych domach szlacheckich.

Po II wojnie światowej  w latach 1945-1946  dzieci ze wsi Popowo i okolic uczyły się w budynku mieszkalnym państwa Rączków. Po 1946 roku do wsi przywieziono drewniany barak, który osadzono na specjalnie zbudowanym fundamencie. W dużym, jednoizbowym  pomieszczeniu uczyły się dzieci w różnym wieku. W kolejnych latach barak przystosowano do nauki, podzielono go na kilka izb- klas. W późniejszych latach budynek obudowano czerwoną cegłą i rozbudowano go. Szkoła nie posiadała sanitariatów w budynku, znajdowały się one na zewnątrz ( dość daleko od szkoły). Dyrektorzy szkoły to m.in. pan Parzuchowski, pan Jeż, pan Stefan Zawadzki, pan Żochowski, pan Jan Klonowski. Nauczycielami wtedy byli m.in. pani Ochtyra, pan Błaszkowski, pani Janina Nigocka, pani Henryka Chojnacka oraz pani Teresa Jaskulska i inni.

W ramach ogólnopolskiego programu ,,Tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego” w 1969 roku oddano do użytku nową szkołę. Była pięknym gmachem w porównaniu ze ,,staruszką”. Wygodna, jasna, czysta, nowocześnie wyposażona. Kadra nauczycielska w tamtych latach często ulegała rotacji. Uczyli wtedy: pani Klonowska, pani Gołąb, Janina Bielik, Krystyna Kurpiewska, Elżbieta Kostewicz, p. Mostowska – Dobrzyńska, Janina Szymańska, Krystyna Nierubiec, Maria Marszycka, Jerzy Marszycki. Dyrektorem szkoły był Jan Klonowski. Kolejnym  prowadzącym szkołę był Grzegorz Kurpiewski, następnie pani Maria Marszycka. Pod koniec lat siedemdziesiątych stanowisko dyrektora objął Stanisław Lewandowski. W późniejszym czasie dyrektorem został Kazimierz Makowski. Nauczyciele uczący wtedy to: Maria Makowska, Krystyna Raczkowska, Barbara Guławska- Łaniewska, Jadwiga Sobiecka- Krasińska, Elżbieta Kowalik, Jacek Wilamowski, Barbara Wesołowska, Zofia Jaskółowska, Bożena Kozłowska, Katarzyna Mostowska – Cienkowska. Teresa Przybysz, Barbara Baran- Jaskulska, Maria Kowalewska, Małgorzata Jaskulska. Następnie stanowisko dyrektora objęła Stefania Rychlik, później Jerzy Wiśniewski, a w dalszym czasie  Stefan Sadowski.

W 1999r. dyrektorem szkoły została p. Teresa Przybysz. Do szkoły zostali zatrudnieni nowi nauczyciele:  m.in. Katarzyna Pelkowska, Jadwiga Szymańska, Joanna Prusik, Teresa Wrońska, Krzysztof Macias, Rafał Markiewicz. W późniejszych latach w skład kadry pedagogicznej weszli: Cezary Wiśniewski, Iwona  Łyczkowska, Dorota Wójcik, Anita Smolińska, Artur Gąsecki. Pracownikami niepedagogicznymi w historii szkoły byli min. Czesława  Mazewska, Henryk Leleń, Teresa Morawska, Sabina Kostewicz, Teresa Siekierska, Wojciech Puźniewski, Zygmunt Dąbrowski oraz pracownicy sekretariatu szkoły: Hubert Choliński, Gabriela Smukowska, Anna Żbikowska.

W 2018 roku funkcję dyrektora szkoły objęła Iwona Łyczkowska. Od 01.09.2022r. p.o. dyrektora placówki pełni Jadwiga Szymańska.

Pod koniec XX wieku szkołę rozbudowano i poddano generalnemu remontowi. Wymieniono okna, założono centralne ogrzewanie, dobudowano łazienki i szatanie. Budynek ocieplono i pomalowano elewację

W 2017r. szkołę ponownie rozbudowano. Tym razem dobudowano salę gimnastyczną, nowe sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze, klasy dla specjalistów i najmłodszych dzieci. Zawiązano również oddział przedszkolny dla dzieci 3-4 letnich. Nauczycielem w tej grupie została Kamila Bieżońska.. Szkoła cały czas piękniała. Nowe pomoce dydaktyczne, nowe meble, nowy wystrój, nowe zarządzanie, nowy powiew współczesności. W 2020 roku szkole nadano imię Marii Konopnickiej. 19 maja 2023 roku Rada Rodziców uroczyście przekazała szkole sztandar. Tego samego dnia został on poświęcony

Historia szkoły w fotografii

Przewiń w górę